Totalita alebo revolúcia?

 

I

Zvykli sme si na základný vzorec jedna strana = totalita, množina strán =demokracia. Ale je tomu skutočne tak? Prvú rovnicu nechajme bokom, v súčasnosti je minulosťou a nesúvisí s našou dnešnou skutočnosťou. Vylučuje skutočne systém viacerých strán nastolenie diktatúry? Alebo aspoň totalitných prvkov? Podľa môjho názoru vôbec nie.
Základom akejkoľvek demokracie je osobná, individuálna sloboda. To ťažko spochybniť. Bez individuálnej slobody niet slobodných volieb, niet slobodného rozhodovania. A tam, kde neexistuje možnosť slobodného rozhodovania, neexistuje ani zodpovednosť za vlastné činy. A to sa deje vždy v tých prípadoch, keď správanie človeka, možnosť jeho voľby obmedzuje zákon. Samozrejme, zákony potrebujeme, aby regulovali organizáciu života v spoločnosti v nevyhnutnom rozsahu a aby bránili slobodu jedných proti svojvôli druhých. Ale sú takýmito zákonmi aj tie, ktoré regulujú takzvané eticko-kultúrne otázky? Nie sú etické a kultúrne postoje jednotlivca práve to základné, čo definuje slobodu jednotlivca? Teda riadiť a konať podľa vlastného názoru a vlastného svedomia. Možno svedomie regulovať zákonom? Podľa mňa je to veľký krok k totalite. Ak už je potrebný zákon v tejto oblasti, tak taký, ktorý garantuje slobodné rozhodovanie, a nie taký, ktorý ho obmedzuje.
Slobodu človeka ovplyvňuje samozrejme aj mnoho ďalších faktorov, stačí spomenúť aspoň niekoľko, napríklad sociálnu situácia, zdravie, „miesto“ narodenia, prístup k vzdelaniu. Ale aj keby sa podarilo všetky tieto a podobné faktory vyriešiť, bez osobnej slobody jednotlivca neboli by demokracie. Samozrejme vždy s ohľadom na základný postulát, že sloboda končí tam, kde obmedzuje slobodu druhých. A práve toto obmedzovanie je cieľom snaženia veľkej skupiny tzv. konzervatívnych a kresťanských poslancom v našom parlamente. Asi by bolo potrebné, im túto zásadu pripomenúť pri ich snahe cez väčšinu v zákonodarnom zbore, nie chrániť slobodu, ale vymedziť ju na svoj obraz.
Ak k tomu pripočítame obrovský politický tlak na prokuratúru a súdnictvo, a snahu o zbavenie sudcov rozhodovania podľa svojho svedomia (vo vládnom programe navrhovaná trestná zodpovednosť za rozhodovanie), je nevyhnutne potrebné zdvihnúť varovný prst.

 

II

Starí ľudia sú skúsenejší, múdrejší asi nie. A moja skúsenosť je taká – polovinu produktívneho života som prežil v totalite a polovinu v kapitalizme-, že dnes ľudia žijú slobodnejšie a kedysi žili šťastnejšie. Hlavne deti. Súčasní „dravci“ nebudú tohto názoru, ani tí, čo v totalite akýmkoľvek spôsobom trpeli, ale tých je menšina. Súčasne si ale uvedomujem, že pomery na Slovensku sú špecifické a nie reprezentatívne. Veľa by sa dalo popísať o špecifikách v Nemecku, Taliansku a , v USA. O vývojoch špecifikách, aj o špecifikách problémov, s ktorými sa zápasí v jednotlivých krajinách. Ale jedno majú všetky demokratické krajiny spoločné. Problémy sa hromadia a súčasná spoločnosť je v kríze a padá do priepasti. Zatiaľ ich nevie riešiť.  Zahrám sa na futurológa, hoci futurológ nie som. Nemyslím si, že ľudstvo speje k zániku, ale k vážnym problémom, ktoré povedú k radikalizácii a k štiepeniu, teda k vytvoreniu navzájom rozdelených „svetov“ (nábožensky, sociálne, eticky a politicky protikladných – vlastne už existujú, a tendencia speje k stále hlbším priepastiam),ktoré nezadržateľne budú smerovať na dno a vyústia v revolúciu a zániku dnešného usporiadania sveta. Revolúcia je jediné riešenie, kde chýba riešenie na preklenutie priepastí. Každá revolúcia je samozrejme vždy aj rizikom. Neznamená automaticky, že vznikne lepší svet. Veľa závisí od toho, ako bude pripravená „základňa“ pre novú revolúciu. Ale vznikne nový svet. Také sú historické zákonitosti, tak nás učí minulosť a historická špirála vývoja „svetového ducha“ (tvrdí Hegel a dialektici).

III

Samozrejme, každá revolúcia má víťazov a porazených. Tak to bolo pri zániku antického sveta, Rímskej ríše, poddanstva, výmene panovníkov za parlamenty atď. Podmienkou vždy bolo nahromadenie neriešených problémov (ustrnutie výboja), radikalizácia zúbožených väčšinových más (nielen sociálne, ale aj kultúrne a politicky či mocensky) a bahno, v ktorom si život užívala vládnuca vrstva. V tomto vidím zákonitosť. Vyhnívajúca tráva na trávniku sa stáva hnojivom pre nový trávnik. Každá spoločenská zmena má však aj svoje špecifiká. Tým súčasných špecifikom je globalizácia, s ktorou súvisí aj technologický pokrok Čo to prinesie netuším, len sa domnievam, že nebude mať lokálny priebeh, ktorý s a neskôr bude šíriť ako kedysi Francúzska revolúcia, ktorá začali lokálne dobytím Bastily a potom sa šírila po celej Európe a vyvrcholila až za oceánom. Takto sa už žiadna revolúcia pomaly plaziť  nebude. Tiež netvrdím, že revolúcia sa bude podobať na tie minulé, že bude spojená s popravami, vojnami a hladom a podobne. Môže mať pokojne „mierumilovný“ priebeh. Garanciou môže byť práve ten technologický pokrok a ničivosť súčasných zbraní, a tiež systém demokratických volieb. Nie všetky revolúcie boli ničivé. Ja považujem historicky za takúto revolúciu nástup renesancie. Nástup osvietených panovníkov (Florencia plus osvietení pápeži) plus rozmach umenia, kultúry a vedy. Viem, že je to hrozný idealizmus. Ale ak by sa nejakým zázrakom podarilo spojiť tieto prvky osvietenectvo moci s umením, kultúrou a vedou.,,, Je to idealizmus, ale prečo by sme aspoň na chvíľu nemohli byť idealistami? Ak by revolúcia najprv prebehla v kultúre …..!!!! Zatiaľ ide ku dnu ….ale aj to dno je nevyhnutnou podmienkou. Bude závisieť od toho, či na dne bude ležať bahno, alebo betón, z ktorého sa dá odraziť. Cement je k dispozícii, len betón treba ešte vymiešať, to vyžaduje fungujúcu miešačku na betón a rešpektovaného stavbyvedúceho.

Alexander (sex a svedomie)

18.10.2024

Sex a svedomie (Milostný príbeh, ktorý sa už stal alebo sa ešte len stane – úryvok) Alexander kráča smerom k železničnej stanici, v tme, v ktorej doznievajú údery čižiem občianskej hliadky. Kráča sám so svojim vedomím a rozmýšľa o konečnom riešení. . Pre bremeno viny nie je samota vhodným riešením. Vstúpil do prázdnej staničnej budovy a ticho [...]

Úryvok z periférnej knihy

12.10.2024

Glob a Stajl Príbeh muža, Stajla, služobníka globálneho manipulátora. Stajl bojuje so svojim svedomím, rodinou, neuskutočniteľnými túžbami a erotickými fantáziami, prebúdzanými pocitmi nedokonalosti a viny. Príbeh sa odohráva na pozadí spoločenských zmien smerujúcich k ovládnutiu más, za ktoré nesie Stajl bremeno spoluzodpovednosti, ako aj hlbokého odcudzenia od [...]

Muchov popolník (poviedka ocenená v súťaži Poviedka 2020)

12.05.2024

Je piatok ktoréhokoľvek ročného obdobia. Ktoréhokoľvek, pretože strom pred domov, v ktorom žije Mucha, vyschol, a nemení sa podľa ročných období. Možno nie je ani piatok, lebo na dni v týždni nezáleží, pretože od zajtrajšieho ráno bude môcť ležať v posteli bez ohľadu na kalendár. Nielen zajtra. Nie je nakoniec ľahostajné, ktorý z vetrov zlomí suchý strom? [...]

Igor Matovič  / Jozef Pročko /

Možnosť skrátiť volebné obdobie aj referendom sa nezavedie. Plénum odmietlo novelu Ústavy z dielne matovičovcov

03.12.2024 18:13

Podľa súčasnej právnej úpravy sa môže volebné obdobie skrátiť len na základe uznesenia parlamentu, nie referendom.

Donald Trump, Emmanuel Macron

Trumpa pozvali na otvorenie katedrály Notre Dame. Zmieri sa s Macronom?

03.12.2024 18:00

Hoci je oficiálnou hlavou štátu stále Joe Biden, na slávnostnom otvorení obnovenej katedrály Notre Dame v Paríži bude USA reprezentovať jeho nástupca.

andrej babiš

Poslanci odmietli uznesenie k súdnemu zmieru medzi rezortom vnútra a Babišom

03.12.2024 17:55

Návrh predložila skupina poslancov parlamentu za opozičnú SaS.

Peter Pellegrini

Pellegrini odcestuje do Lotyšska. Na vojenskej základni v Adaži navštívi slovenských vojakov

03.12.2024 17:44

Slovenskí vojaci tam pôsobia v rámci vojenskej misie NATO.

Štefan Ziegler

Manipuláciou k jednotným potrebám a mieru

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 52500x
Priemerná čítanosť článkov: 1810x

Autor blogu

Kategórie