Založ si blog

Voľby, manipulácia a globalizácia (Glob a Stajl)

 

Čakajú nás voľby a masáž. Masáž je zdravá, ak sa týka tela. Jej užitočnosť je však otázka, ak sa dotýka vedomia a jeho sídla v hlave. Masáž mozgu.

A oni už začali, už nám masírujú mozog. Rôzne tváre z obrazovky, ale aj celebritná skupina zo sociálnych sietí, zvaná politici. Niežeby sa to nedialo aj kedykoľvek predtým, zažívam ju už od čias, kam moja naša pamäť siaha. Ale tá  intenzita …. Ešte šťastie, že je pluralitná, teda demokratická. Alebo je to nešťastie? Lebo dôsledkom sú červené čiary tiahnuce sa cez mozgy ľudí ako hustá pavučina rozdeľujúca ľudí na malé oázy vzájomnej nevraživosti v závislosti od rôznych sympatií,   skúseností, názorov a potrieb.

Žijeme však v spoločnosti, ktorá sa stále viac globalizuje. Tento proces, tak výživný pre ekonomiku, zasahuje stále viac oblastí nášho života. Okrem hospodárstva aj kultúru, šport, rodinný život, ovplyvňuje dostupnosť ideí všetkého druhu. Prečo ju teda nevyužiť na roztrhanie pavučiny rozdeľujúcej záujmy a priority rôznych skupín, tak ako ich formujú rôznorodé, nejednotné obsahy manipulácie? Nebolo by namieste ju zjednotiť?

Chýba však silná osobnosť. Hľadáme ju medzi politikmi,  tam ju však nemožno nájsť– najmä nie v demokratickej, rôznofarebnej spoločnosti.  Takú osobnosť môže vygenerovať len ekonomicky silný jedinec mimo politiky. Politici a ich organizácie sklamali. Dnes by ich bolo hľadať medzi technologickými gigantmi, ktorí svoj vplyv uplatňujú najmä prostredníctvom globálnych sociálnych sietí. Ale aj to je málo na dokonalé zjednotenie manipulácie s dušami ľudí. Pretože to vyžaduje zjednotiť záujmy, a zjednotenie záujmov vyžaduje zjednotenie potrieb.  Len toto je cesta.

A táto cesta vyžaduje jedného silného, najsilnejšieho hráča, ovládajúceho všetky siete – od telekomunikačných až po kanalizačné, čo umožní uplatniť vplyv a vysielať drogy z jedného zdroja. Bez možnosti úniku z ich vplyvu. A vzorom takého hráča je pán Glob a jeho dokonalý sluha Stajl.

Glob a Stajl – to je aj názov môjho románu, ktorý pre niekoľkými dňami, ako som už informoval, uvidel svetlo sveta. Ukazuje cestu, ktorú som načrtol vyššie. Má však aj svoje riziká. Ako je známe aj najdokonalejšie súkolesia sa pokazí, ak sa do neho dostane hoci len jedno malé zrnko piesku. Sila zrnka piesku je o to účinnejšia, o čo väčší a dokonalejší systém naruší.

A existuje dokonalý sluha? Žiadny spoločenský systém nemôže existovať bez dokonalého sluhu. Môže však vôbec existovať vo svete ľudí dokonalosť? Ak by tomu tak bolo, mohol by už na zemi vzniknúť Raj. Vznikne? Odpovede na tieto otázky a viac informácií o tomto románe nájdete na mojom facebookovom profile.

Štefan Ziegler

 

Muchov popolník (poviedka ocenená v súťaži Poviedka 2020)

12.05.2024

Je piatok ktoréhokoľvek ročného obdobia. Ktoréhokoľvek, pretože strom pred domov, v ktorom žije Mucha, vyschol, a nemení sa podľa ročných období. Možno nie je ani piatok, lebo na dni v týždni nezáleží, pretože od zajtrajšieho ráno bude môcť ležať v posteli bez ohľadu na kalendár. Nielen zajtra. Nie je nakoniec ľahostajné, ktorý z vetrov zlomí suchý strom? [...]

Sex a svedomie

10.03.2024

(Milostný príbeh, ktorý sa už stal alebo sa ešte len stane – úryvok) Alexander kráča smerom k železničnej stanici, v tme, v ktorej doznievajú údery čižiem občianskej hliadky, aby našiel svoje konečné riešenie. Kráča sám so svojim svedomím. Ovieva po pocit smutnej samoty – ktorá mu bola pred nedávnom potechou. Nič na nej nemenilo, že sa pohyboval [...]

Literárne myšlienky o vojne v mieri (H. Hesse)

02.02.2024

„Niekoľkokrát som vyjadril svoju mienku, že každý národ musí začať od seba, ba aj každý jednotlivec, a nie sa dať ukolísať falošnými politickými otázkami viny, musí skúmať nakoľko on sám so svojimi chybami, nevšímavosťou, zlozvykmi nesie vinu na vojne a všetkých biedach sveta, to je jediná cesta, ako sa možno vyhneme budúcej vojne. Neodpustia mi to, lebo sami sú, [...]

Vladimir Putin

Putin dorazil do KĽDR, stretne sa s Kimom. Ruského prezidenta v Kórei sprevádza aj šéf Roskosmosu

18.06.2024 20:40

Šéfa Kremľa strávi v KĽDR dva dni, potom navštívi Vietnam.

Hadždž

Počas púte hadždž zomrelo viac ako 300 Egypťanov, väčšina z horúčav. Teploty v Mekke dosiahli takmer 52 °C

18.06.2024 20:19, aktualizované: 21:02

Na tohtoročnej púti sa zúčastňuje 1,8 milióna ľudí.

Peter Pčolinský

Pčolinský odišiel zo Sme rodina. Postupne bude odhaľovať videá a fotky zo zákulisia politiky

18.06.2024 19:43, aktualizované: 21:10

Pčolinský tvrdí, že videá a fotky neboli nikdy zverejnené a nikdy sa nemali dostať na verejnosť.

Handlová, atentátnik, streľba, Fico

Lex atentát prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní

18.06.2024 19:33, aktualizované: 19:52

Balík zákonov má riešiť niektoré opatrenia na zlepšenie bezpečnostnej situácie na Slovensku.

Štefan Ziegler

Manipuláciou k jednotným potrebám a mieru

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 64569x
Priemerná čítanosť článkov: 1745x

Autor blogu

Kategórie