Založ si blog

Politická kultúra a kultúra ulice

 

 

Právo na štátnu existenciu, samostatnosť, treba obhajovať a podopierať kultúrnymi činmi.

Pomerne často sa objavujú hlasy, ktoré volajú po osobnosti, ktoré dokážu pozdvihnúť politickú kultúru na vyššiu úroveň, po zjednocovateľovi a záchrancovi. Inak povedané, niektorí volajú po záchrane zhora (aha, blížia sa voľby, tipujem na pomerne bohatú ponuku záchrancov). Ale tak to nefunguje. Kultúra politiky sa zmení len pod vplyvom kultúry ulice.

Zmena musí prísť zdola. Otázka (problém) spočíva teda v tom, ako zmeniť kultúru ulice pri súčasnom devastačnom pôsobení politickej kultúry? Tomuto pôsobeniu napriek, alebo aj vďaka nemu, vychádzajúc z presvedčenia, že čím hlbšie dno, tým silnejší odraz.  Riešením sú osobnosti schopné pôsobiť dole a zdola, osobnosti s hromadným vplyvom, schopné vyvolať pozornosť a následne kultúrnu revolúciu. Facebookový influenceri to nebudú.

Revolúciu preto, že súčasný stav kultúry je stav, pri ktorom kultúra ako nástroj formujúci občiansku spoločnosť v súčasnej forme definitívne zlyhala. Nie malý podiel musí mať na tejto zmene umenie a jej nositelia, ako nosný pilier kultúry. Čím menší štát, o to dôležitejšie sú osobnosti. Politika nám ich neposkytne. Bolo by zaujímavé porovnať politickú kultúru v malých krajinách a počtom nositeľov Nobelovej ceny.

V našich podmienkach až prevratnou premenou kultúry bude možné dosiahnuť aj podstatnú zmenu v kultúre politiky. Lebo najprv sa musí zmeniť občan, verejnosť. Radikálne, pôsobením kultúrnej a umeleckej obce. Ako?

Po prvé, mala by šíriť rešpekt k názoru, s ktorým nesúhlasíme. Pretože aj to, čo odmietame, môže byť prínosom, ak spoznáme príčiny názoru, ktorí odmietame. Napríklad, ak podporujeme Ukrajinu, nestačí verbálne odsudzovať podporovateľov Putina, ale dôležité je poznať  príčiny tejto podpory. Vo vede je oponentúra dôležitá pre poznanie, prečo by tomu malo byť inak aj v iných sférach života?

Teda, po druhé, oponent nie je nepriateľ. Bez uplatnenia tejto zásady sa nedostaneme dopredu ani o malý kúsok. Naučili sme sa oponentovi nadávať, častovať ho výsmechom, ponižovať ho. A tento zlozvyk sa šíri z politiky, teda zhora spolu s vierou, že čím silnejšie a prázdnejšie slová, tým mohutnejší potlesk.  Prázdno ma jednu výhodu, možno ho vyplniť čímkoľvek. Ale aj nevýhodu – degraduje kultúrnosť národa. Zmeniť to možno len tlakom zdola. Politik to nezmení, jemu to vyhovuje.

Po tretie, mnohým slovám treba vrátiť ich jedinečný, pôvodný význam. Potrebujeme urobiť poriadok v chaose slov. Predovšetkým sa to týka pojmov z politiky, psychológie, červených uličiek a hodnotiacich fráz, ktorými sa označujú javy aj ľudia veľmi odlišného charakteru, čím sa tieto stávajú neurčitými a zahmlievajú vyslovené myšlienky, väčšinou úmyselne. Slová sa nepoužívajú na šírenie myšlienok, skôr na degradáciu protivníka.  Opäť platí: získava tým politik, degraduje kultúra.

Čo iné ako umenie by malo byť učiteľom novej kultúry? Potom ako si urobí poriadok vo vlastných radoch (aj to vyžaduje menšiu revolúciu), by to mohli byť najmä umelci v najširšom slova zmysle (priraďme k nim aj vedcov, novinárov, vôbec všetky kategórie tvorivých ľudí), ktorí povedú verejnosť, spoločnosť, k rešpektu k iným ľuďom a názorom (aj k tým, ktoré považujeme za hlúpe), úcte k oponentom a poriadku pri vyjadrovaní myšlienok.

Až v takej spoločnosti bude mať šance na prevrat aj kultúra politiky.

 

Štefan Ziegler

 

 

Muchov popolník (poviedka ocenená v súťaži Poviedka 2020)

12.05.2024

Je piatok ktoréhokoľvek ročného obdobia. Ktoréhokoľvek, pretože strom pred domov, v ktorom žije Mucha, vyschol, a nemení sa podľa ročných období. Možno nie je ani piatok, lebo na dni v týždni nezáleží, pretože od zajtrajšieho ráno bude môcť ležať v posteli bez ohľadu na kalendár. Nielen zajtra. Nie je nakoniec ľahostajné, ktorý z vetrov zlomí suchý strom? [...]

Sex a svedomie

10.03.2024

(Milostný príbeh, ktorý sa už stal alebo sa ešte len stane – úryvok) Alexander kráča smerom k železničnej stanici, v tme, v ktorej doznievajú údery čižiem občianskej hliadky, aby našiel svoje konečné riešenie. Kráča sám so svojim svedomím. Ovieva po pocit smutnej samoty – ktorá mu bola pred nedávnom potechou. Nič na nej nemenilo, že sa pohyboval [...]

Literárne myšlienky o vojne v mieri (H. Hesse)

02.02.2024

„Niekoľkokrát som vyjadril svoju mienku, že každý národ musí začať od seba, ba aj každý jednotlivec, a nie sa dať ukolísať falošnými politickými otázkami viny, musí skúmať nakoľko on sám so svojimi chybami, nevšímavosťou, zlozvykmi nesie vinu na vojne a všetkých biedach sveta, to je jediná cesta, ako sa možno vyhneme budúcej vojne. Neodpustia mi to, lebo sami sú, [...]

Hadždž

Počas púte hadždž zomrelo na úpal 41 ľudí. Teploty v Mekke dosiahli takmer 52 °C

18.06.2024 20:19

Na tohtoročnej púti sa zúčastňuje 1,8 milióna ľudí.

Richard Sulík, Peter Pčolinský, Milan Krajniak

Borisa Kollára po Krajniakovi opustil ďalší člen. Zo Sme rodina odišiel Peter Pčolinský

18.06.2024 19:43

Peter Pčolinský bol v minulosti podpredsedom hnutia.

Handlová, atentátnik, streľba, Fico

Lex atentát prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní

18.06.2024 19:33, aktualizované: 19:52

Balík zákonov má riešiť niektoré opatrenia na zlepšenie bezpečnostnej situácie na Slovensku.

Pochod za slobodu a demokraciu

Na pochode za slobodu a demokraciu sa v Bratislave zišli stovky ľudí

18.06.2024 19:24

Súčasťou bolo aj verejné zhromaždenie, na ktorom sa čítalo spoločné vyhlásenie. To podpísalo 90 subjektov z celého Slovenska.

Štefan Ziegler

Manipuláciou k jednotným potrebám a mieru

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 64560x
Priemerná čítanosť článkov: 1745x

Autor blogu

Kategórie