Založ si blog

Voľby, manipulácia a globalizácia (Glob a Stajl)

 

Čakajú nás voľby a masáž. Masáž je zdravá, ak sa týka tela. Jej užitočnosť je však otázka, ak sa dotýka vedomia a jeho sídla v hlave. Masáž mozgu.

A oni už začali, už nám masírujú mozog. Rôzne tváre z obrazovky, ale aj celebritná skupina zo sociálnych sietí, zvaná politici. Niežeby sa to nedialo aj kedykoľvek predtým, zažívam ju už od čias, kam moja naša pamäť siaha. Ale tá  intenzita …. Ešte šťastie, že je pluralitná, teda demokratická. Alebo je to nešťastie? Lebo dôsledkom sú červené čiary tiahnuce sa cez mozgy ľudí ako hustá pavučina rozdeľujúca ľudí na malé oázy vzájomnej nevraživosti v závislosti od rôznych sympatií,   skúseností, názorov a potrieb.

Žijeme však v spoločnosti, ktorá sa stále viac globalizuje. Tento proces, tak výživný pre ekonomiku, zasahuje stále viac oblastí nášho života. Okrem hospodárstva aj kultúru, šport, rodinný život, ovplyvňuje dostupnosť ideí všetkého druhu. Prečo ju teda nevyužiť na roztrhanie pavučiny rozdeľujúcej záujmy a priority rôznych skupín, tak ako ich formujú rôznorodé, nejednotné obsahy manipulácie? Nebolo by namieste ju zjednotiť?

Chýba však silná osobnosť. Hľadáme ju medzi politikmi,  tam ju však nemožno nájsť– najmä nie v demokratickej, rôznofarebnej spoločnosti.  Takú osobnosť môže vygenerovať len ekonomicky silný jedinec mimo politiky. Politici a ich organizácie sklamali. Dnes by ich bolo hľadať medzi technologickými gigantmi, ktorí svoj vplyv uplatňujú najmä prostredníctvom globálnych sociálnych sietí. Ale aj to je málo na dokonalé zjednotenie manipulácie s dušami ľudí. Pretože to vyžaduje zjednotiť záujmy, a zjednotenie záujmov vyžaduje zjednotenie potrieb.  Len toto je cesta.

A táto cesta vyžaduje jedného silného, najsilnejšieho hráča, ovládajúceho všetky siete – od telekomunikačných až po kanalizačné, čo umožní uplatniť vplyv a vysielať drogy z jedného zdroja. Bez možnosti úniku z ich vplyvu. A vzorom takého hráča je pán Glob a jeho dokonalý sluha Stajl.

Glob a Stajl – to je aj názov môjho románu, ktorý pre niekoľkými dňami, ako som už informoval, uvidel svetlo sveta. Ukazuje cestu, ktorú som načrtol vyššie. Má však aj svoje riziká. Ako je známe aj najdokonalejšie súkolesia sa pokazí, ak sa do neho dostane hoci len jedno malé zrnko piesku. Sila zrnka piesku je o to účinnejšia, o čo väčší a dokonalejší systém naruší.

A existuje dokonalý sluha? Žiadny spoločenský systém nemôže existovať bez dokonalého sluhu. Môže však vôbec existovať vo svete ľudí dokonalosť? Ak by tomu tak bolo, mohol by už na zemi vzniknúť Raj. Vznikne? Odpovede na tieto otázky a viac informácií o tomto románe nájdete na mojom facebookovom profile.

Štefan Ziegler

 

Ortieľ

14.07.2023

„Medzi reálnym svetom a produktom fantázie už nevedie jasná hranica. Na nebi sú teraz dva mesiace. A tie sa sem dostali zo sveta fikcie.“ Haruki Murakami I. Zobudil som sa, a hneď som vedel, čo mám robiť, lebo ma zobudilo svedomie mojich priateľov. Usadilo sa mi v hrudi ako nevyslovené slovo a prosí o oslobodenie. Dnes to ale s priateľmi vyriešime. Rozsudok oslobodzuje. Raz [...]

Čakanie na Nato (fraška)

02.07.2023

Takmer prázdna scéna. V jej strede stojí osamelá vŕba. Po piatich minútach prichádzajú na scénu z rôznych strán Vojak a Mierotvorca. Postavia sa vedľa seba, čelom do hľadiska. Po príchode sa nehýbu, nepozerajú sa na seba, hľadia len do hľadiska. VOJAK: Je to zbytočné. MIEROTVORCA: Začínam na to veriť. Dlho som tej predstave odolával. Hovoril som si, Miero, maj [...]

Politická kultúra a kultúra ulice

14.02.2023

Právo na štátnu existenciu, samostatnosť, treba obhajovať a podopierať kultúrnymi činmi. Pomerne často sa objavujú hlasy, ktoré volajú po osobnosti, ktoré dokážu pozdvihnúť politickú kultúru na vyššiu úroveň, po zjednocovateľovi a záchrancovi. Inak povedané, niektorí volajú po záchrane zhora (aha, blížia sa voľby, tipujem na pomerne bohatú ponuku [...]

Peter Pellegrini, Michal Šimečka

Pellegrini nadbieha Ficovi: Máme bližšie k Smeru ako k PS

24.09.2023 15:04

Progresívci sú „pripravení rokovať s každou politickou stranou, ktorá je demokratická, proeurópska a ktorá si ctí právny štát“.

Boris Kollár a Robert Fico

Fico ráta po voľbách s Pellegrinim. Ku ktorým stranám to ťahá Kollára? Smer medzi nimi nie je

24.09.2023 14:29

Lídri očakávajú, že posledné dni do volieb budú už pokojné.

Taiwan požiar

Počet obetí požiaru v továrni na golfové loptičky na Taiwane vzrástol na desať

24.09.2023 13:54

Pri požiari a výbuchoch utrpelo zranenia ďalších približne 100 ľudí.

odor

Ódor reaguje na Fica: Nie je pravda, že Nemci zatvoria hranice s Českom

24.09.2023 13:35, aktualizované: 14:09

Som v kontakte aj s ministrom vnútra ČR a s nemeckými partnermi, uviedol premiér.

Štefan Ziegler

Manipuláciou k jednotným potrebám a mieru

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 55898x
Priemerná čítanosť článkov: 1694x

Autor blogu

Kategórie